Tuchscher, Ľubomír

Obchodná inšpekcia zistila rasizmus a diskrimináciu. / Tuchscher, Ľubomír; RDC Stanislav, Milan. - In: Národná obroda

Anotácia:  Obchodná inšpekcia zistila rasizmus a diskrimináciu IN: Národná obroda 09.03.2005
Kľúčové slová : rasizmus; diskriminácia

English keywords: discrimination; racism
Typ: Článok z periodika

Klasifikácia: 08.5.2
Szabó, Miloslav

Kráska a zvrhlík : rasa a rod v literatúre 19. a 20. storočia. / aut. Szabó, Miloslav. - Vydanie prvé - Bratislava : N Press, 2022. - 175 strán, 22 cm,
slo

ISBN 9788082300577

Anotácia:  Cudzinci obťažujúci nevinné dievčatá s bielou tvárou, ohnivé tmavé orientálky zvádzajúce západných kresťanských chlapcov na zlé chodníčky či úlisní Židia skrývajúci v stiesnených a špinavých obchodoch svoje tajomstvá. Podobných obrazov nájdeme v literatúre mnoho a nie je to náhoda. Sú to obrazy odlišnosti, ktoré vyvolávajú v ľuďoch silné emócie, rovnako ako ich vyvoláva aj literatúra. Tá na rozdiel od oficiálnych dokumentov zachytáva históriu v inej, intímnej rovine: láska a vzťahy medzi pohlaviami patria medzi jej základné stavebné prvky. Historik Miloslav Szabó vo svojej knihe Kráska a zvrhlík skúma nielen to, ako sa rasizmus prejavuje v textoch takých klasikov, ako je Ľudmila Podjavorinská, Svetozár Hurban Vajanský, František Švantner, Gustav Meyrink či Thomas Mann, ale hľadá aj pôvod týchto stereotypov.
Literatúra vždy nielen zobrazovala realitu, ale podvedome ovplyvňovala myslenie a konanie ľudí. Obrazy nenásytných orientálok, úžerníckych židovských krčmárov či cudných panien s bielou tvárou sa tak hlboko vtlačili do našich myslí. Témou skrytého rasizmu vás v knihe Kráska a zvrhlík prevedú postavy literatúry 19. a 20. storočia a bude to vzrušujúca cesta zo slovenských kopaníc, cez nevestince starej Prahy, kanálmi Benátok až do utečeneckého tábora s Rwande.
Miloslav Szabó tvrdí, že rasizmus nepramení len zo pseudovedeckých teórií, ale predovšetkým zo strachu z rasového miešania. Z tohto pohľadu sa tak do popredia dostáva pohlavie: rasisti chcú zabrániť, aby sa plodili a rodili miešanci, pretože to údajne ohrozuje zdravie a prežitie nadradenej rasy. Tento strach sa v rôznych historických obdobiach pretavil nielen do literatúry, ale aj do pravidiel a zákonov, ktoré upravovali vzťahy konkrétnych mužov a žien, teda kto s kým môže žiť a plodiť deti.
Kľúčové slová : slovenská literatúra; nemecká literatúra; rasizmus; antisemitizmus; gender; literárna história; literárnovedné rozbory; Slovak literature; German literature; Racism; Antisemitism; Literary history; Literary criticism and history; štúdie; Studies
Typ: Kniha - monografia Signatúra: 6704 voľná



Naspäť k hlavnej ponuke

Bázy dát sú riadené systémom Proflib - Webis
Copyright © 1998-2024, CEIT